Dziedzictwo kulturowe jest inwestycją. Uczestniczyliśmy w konferencji European Historic Houses w Brukseli

Opublikowano: 31.05.2023

W dniach 23-24 maja 2023 r. miała miejsce konferencja European Historic Houses – międzynarodowej organizacji skupiającej prywatnych właścicieli budynków zabytkowych. Stowarzyszenie Domus Polonoroum wzięło w niej udział jako członek EHH. W pięknym Cercle Gaulois w Brukseli reprezentował nas prezes Domus Polonorum, Paweł Esse.

Wtorek 23.05 był dość intensywny. Przed południem zorganizowano konferencję podsumowująca oraz debatę w formule okrągłego stołu. Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z projektem HERIT MOOC, czyli wykorzystaniem narzędzi informatycznych (IT) w zarządzaniu budynkami historycznymi w obliczu współczesnych wyzwań. Więcej w artykule: https://www.europeanhistorichouses.eu/proj…/herit-project/
Następnie, w ramach Europejskiego Roku Umiejętności, odbyła się dyskusja na temat rozwoju odpowiednich kompetencji w sektorze dziedzictwa kulturowego. Wzięli w niej udział eksperci Stefania Pignatelli (Przedstawiciel EHH) oraz Marzia Piccininno (CHARTER).

Po południu, Frédéric Faivre (Konsultant ds. Marketingu Produktowego, Komunikacji i Innowacji/Partner w The Next Mind) oraz Stephanos Germenis-Hildprandt, właściciel zamku Blatna, przedstawili innowacje związane z sztuczną inteligencją w dziedzinie dziedzictwa kulturowego oraz przekazali cenną wiedzę dotyczącą używania mediów społecznościowych w zakresie budowania narracji historycznych (storytellingu), które przyciągają zainteresowanie, wyróżniają obiekt historyczny oraz budują jego markę, stając się wartością dodaną.

 
Powinnismy walczyć o równouprawnienie w traktowaniu prywatnych właścicieli tak samo jak publicznych. Nie pracujemy od 9 do 17, tylko 24 godziny na dobę i utrzymujemy zabytki bez dofinansowania. Dbamy o spuściznę historyczną i narodową a jesteśmy poza głównym obiegiem.

Paweł Esse, prezes Stowarzyszenia Domus Polonorum

Drugi dzień konferencji European Historic Houses zapisze się w annałach Domus Polonorum. To właśnie 24 maja 2023 r. zostaliśmy oficjalnie zatwierdzeni przez Walne Zgromadzenie jako członek EHH. Przyjęciu organizacji z Polski towarzyszył entuzjastyczny aplauz sali. Gratulujemy prezesowi Pawłowi Esse, który reprezentował nas w Brukseli!

Stefanie Pignatelli Gladstone (EHH) z Włoch oraz prezes Domus Polonorum, Paweł Esse

Dzień upłynął pod znakiem prezentacji organizacji narodowych: duńskiej, brytyjskiej, francuskiej i włoskiej. Dość powiedzieć, że pokrewne stowarzyszenia w innych krajach liczą po kilka tysięcy osób, dysponują pokaźnymi budżetami na działania promocyjne czy obsługę prawną, oferują bogatą ofertę dla członków i posiadają wpływ na lokalną politykę. Działają wszechstronnie, organizują seminaria, szkolenia a nawet udzielają porad podatkowych związanych z zabytkami. Zdarza się, że odradzają zakup nieruchomości, która początkowo wydawała się atrakcyjna, ponieważ konsekwencje jej kupna byłyby ekonomicznie zabójcze dla nabywcy.

Każde 1 Euro wydane na zabytki we Włoszech generuje 8 Euro dochodu (!) w okolicy, budując siłę lokalnych społeczności.

Stefania Pignatelli, EHH

Szczególnie istotna dla właścicieli nieruchomości zabytkowych była prezentacja brzmienia art. 9 dyrektywy EPBD, ws. charakterystyki energetycznej budynków, dotycząca wyłączenia budynków zabytkowych spod ostrych regulacji. Ma być ona niedługo wprowadzona w Unii Europejskiej.

Zdjęcia z konferencji publikujemy dzięki uprzejmości European Historic Houses. 

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)