O nas

Domus Polonorum to organizacja mająca na celu opiekę nad zabytkami znajdującymi się w posiadaniu właścicieli prywatnych, propagowanie w Polsce i za granicą dworu polskiego jako zjawiska kulturowego, historycznego i architektonicznego oraz rozwijanie działań służących zachowaniu dziedzictwa narodowego i tożsamości kulturowej.

Podpisanie aktu powołania Stowarzyszenia Domus Polonorum miało miejsce 28 września 2003 roku we Dworze w Tułowicach, koło Sochaczewa. Wybrany został wtedy komitet założycielski. Przewodniczącym komitetu a następnie pierwszym Prezesem Zarządu został Andrzej Novak-Zempliński. Rejestracja organizacji nastąpiła w 2005 roku. Domus Polonorum prowadzi współpracę międzynarodową z organizacją European Historic Houses, zrzeszającej właścicieli zabytków z 24 krajów europejskich, link: https://www.europeanhistorichouses.eu.

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na zwyczajnych i honorowych.

W uznaniu za wybitne zasługi na rzecz opieki nad zabytkami i kultywowania tożsamości narodowej opartej na tradycji dworu polskiego Domus Polonorum miało zaszczyt przyznać członkostwo honorowe następującym osobom:

  • Adamowi Karolowi Czartoryskiemu de Bourbon – fundatorowi Fundacji XX Czartoryskich (2007 rok),
  • prof. Markowi Kwiatkowskiemu – pierwszemu dyrektorowi Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, wybitnemu historykowi sztuki, który uratował od zagłady dwory w Suchej i Rudzienku, twórcy skansenu architektury drewnianej regionu Podlasia (2007 rok),
  • prof. Krzysztofowi Pendereckiemu – wybitnemu kompozytorowi, autorowi odbudowy dworu i parku w Lusławicach,
  • dr Maciejowi Rydlowi – dokumentaliście polskich dworów, autorowi książek i akwareli o tematyce dworskiej (2007 rok),
  • Stanisławowi Ledóchowskiemu – architektowi wnętrz i historykowi sztuki, aranżerowi wielu zabytkowych wnętrz (2022).

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)