Seminarium „Turystyka w zabytkach” w Krakowie

Opublikowano: 18.11.2024

Za nami seminarium pt. „Turystyka w zabytkach”, zorganizowane przez Domus Polonorum we współpracy z Airbnb. Spotkaliśmy się w 14 listopada 2024 r. w Krakowie, w Hotelu Polskim Pod Białym Orłem. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób, w tym przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, a także członkowie Domus Polonorum.

Spotkanie otworzył Pan Paweł Esse, Prezes Domus Polonorum. Następnie głos zabrała Pani Ellen Madeker, Head of Public Policy for DACH, CEE w Airbnb, przedstawiając wyzwania i możliwości rozwoju turystyki w obiektach zabytkowych. Pan Radosław Gajda, architekt, popularyzator architektury i autor książek, zaprezentował fascynujące wystąpienie o budowaniu narracji o zabytkach. Jego doświadczenie jako twórcy programu „Architecture is a good idea” wprowadziło uczestników w świat inspirujących przykładów popularyzacji architektury.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny z udziałem ekspertów reprezentujących różne dziedziny związane z turystyką i ochroną zabytków. Głos zabierali:
Pani Katarzyna Hamela – Kierownik Działu Zarządzania Ekspozycjami Zamek Królewski na Wawelu.
Pani Małgorzata Kacprzyk – Public Policy Manager Airbnb dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Dr Robert Andrzejczyk – Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, były prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Pan Jerzy Heydel – specjalista rynku nieruchomości, założyciel TWW Nieruchomości, firmy zajmującej się wynajmem krótkoterminowym.

Moderowana dyskusja dotyczyła sposobów łączenia ochrony dziedzictwa z oczekiwaniami współczesnych turystów. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami, podkreślając wagę współpracy międzysektorowej. Aktywnie w rozmowy zaangażowali się również słuchacze z sali.
Po zakończeniu seminarium uczestnicy zwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, prelegentom i panelistom. Szczególne wyrazy uznania należą się Miastu Kraków za objęcie wydarzenia partnerstwem oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za patronat. – Dzięki tym partnerstwom, stworzyliśmy platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze turystyki i ochrony zabytków – podsumował wydarzenie Prezes Domus Polonorum Paweł Esse.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)