Spotkanie w Tułowicach

Opublikowano: 24.10.2023

21 października 2023 roku miało miejsce spotkanie Domus Polonorum w zabytkowym dworze w Tułowicach, którego właściciele są członkami Stowarzyszenia.

Gospodarz opowiadając ciekawie o początkach odbudowy dworu przeniósł nas w czasie w późne lata 70-te ubiegłego wieku. W czasy, w których miejscowa władza ludowa czekała na całkowite zawalenie się resztek budynku dworu, by zbudować tam nowy budynek urzędu gminy, okoliczna ludność wycinała ostatnie belki stropowe na opał, ale za to konserwator zabytków w swej mądrości starał się pomóc właścicielowi na tyle, na ile mógł by pokonał on urzędnicze zapory i podniósł zabytek z ruiny.

Andrzej Novak-Zempliński był pierwszym prywatnym właścicielem dworu kupionego w czasach PRL. Torował drogę innym i dawał swoją pracą, dbałością o treść i formę wspaniały przykład.

Poznaliśmy założenie parkowe z kopcem i pomnikiem upamiętniającym bitwę nad Bzurą, kaplicę parkową, w budowie której brał udział rzeźbiarz i sztukator Wiesław Winkler.

Osobną częścią spotkania była prezentacja kolekcji powozów, szczególnie cennej, bo zawierającej unikalne i wybitne pojazdy polskiej produkcji.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)