Spotkanie właścicieli historycznych domów z konserwatorami zabytków

Opublikowano: 07.06.2024

Za nami niezwykle cenne spotkanie. W dniu 5 czerwca 2024 r. we dworze Somianka miało miejsce inauguracyjne seminarium z planowanej corocznej serii pod tytułem „DE ARS PERSEVERANTIAE – O SZTUCE TRWANIA”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Domus Polonorum, a jego głównym celem było zacieśnienie współpracy między właścicielami obiektów zabytkowych a środowiskiem konserwatorskim.

Podczas seminarium omówiono, jak optymalnie kształtować relacje między właścicielami zabytków a urzędami konserwatorskimi, aby sprawnie wykorzystać środki z dotacji. Poruszono również kwestie związane z przygotowaniem wniosków o pozwolenie na prace budowlane i ogrodnicze, aby nie stracić przyznanego dofinansowania.

Seminarium rozpoczęło się od wykładu wprowadzającego Tomasza Zwiecha, projektanta architektury krajobrazu i członka Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP. Następnie Anna Grudzińska, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przedstawiła doświadczenia Urzędu Konserwatorskiego w zakresie współpracy z właścicielami zabytków. Andrzej Novak-Zempliński (Dwór w Tułowicach) i Michał Sobański (Pałac w Guzowie) podzielili się swoimi doświadczeniami z Urzędami Konserwatorskimi jako prywatni właściciele.

Katarzyna Łowicka, przewodnicząca Sekcji Architektury Krajobrazu OW SARP, podkreśliła kilka kluczowych wniosków z seminarium:

  • Zabytki, niezależnie od tego, czy są własnością publiczną, czy prywatną, stanowią część narodowego dziedzictwa Polski i wymagają znacznych nakładów na ich ochronę.
  • Państwo wspiera właścicieli zabytków poprzez dotacje celowe, jednak ich udział w przypadku prywatnych obiektów jest wciąż niewielki.
  • Właściwe przygotowanie projektów rewaloryzacji zabytkowych ogrodów jest kluczowe i powinno opierać się na gruntownych badaniach oraz analizach.

Seminarium podkreśliło potrzebę dialogu i zaufania między wszystkimi stronami zaangażowanymi w ochronę zabytków. Architekci krajobrazu odgrywają istotną rolę w łączeniu potrzeb właścicieli zabytkowych założeń ogrodowych z oczekiwaniami konserwatorów. Udział Sekcji Architektury Krajobrazu w seminarium oraz perspektywa dalszej współpracy między Domus Polonorum a Mazowieckim Konserwatorem Zabytków to z pewnością krok w dobrym kierunku.

PS. Dziękujemy Pani Katarzynie Łowickiej za cenną obecność, podsumowanie konfererncji oraz zdjęcia.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)