Uroczysty jubileusz 20-lecia Domus Polonorum w Pałacu Na Wyspie

Opublikowano: 05.10.2023

We wtorek, 3 października 2023 r. wspólnie świętowaliśmy jubileusz 20-lecia Domus Polonorum w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Łącznie gościliśmy około 100 osób, w tym ok. 70 członków Domus Polonorum z osobami towarzyszącymi. Byli z nami także reprezentanci instytucji państwowych i organizacji, z którymi współpracuje Stowarzyszenie.

Spotkanie w sali balowej Pałacu na Wyspie otworzyła Marianna Otmianowska – Dyrektor Łazienek Królewskich. Paweł Esse – Prezes Zarządu pogratulował p. Mariannie Otmianowskiej niedawnej nominacji na Dyrektora Łazienek i wręczył jej bukiet kwiatów w imieniu Stowarzyszenia.

Dyrektor Łazienek Królewskich Marianna Otmianowska i Prezes Domus Polonorum Paweł Esse

Kolejne wystąpienie należało do Kathrin Anselm – General Manager na Europę Środkowo-Wschodnią, Airbnb. Poinformowała ona o przekazaniu Domus Polonorum darowizny w wysokości 40 tys. dolarów na realizację celów statutowych. Dziękując za to wsparcie, Paweł Esse wręczył przedstawicielce Airbnb dyplom od Stowarzyszenia. – Darowizna pozwoli nam wesprzeć właścicieli historycznych domów w Polsce w ich wysiłkach na rzecz zachowania tych skarbów kultury – powiedział Paweł Esse. Na sali obecnych było również obecnych dwóch Host Ambasadorów Airbnb, z którymi członkowie DP mogli podczas dalszych rozmów kuluarowych omówić możliwość wynajmu części lub całego domu w ramach międzynarodowej platformy internetowej Airbnb.

Przemawia Kathrin Anselm – General Manager Airbnb na Europę Środkowo-Wschodnią

Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Pałubska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w  Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Omówiła dwuletnią już współpracę jej departamentu z Domus Polonorum oraz ujawniła, że MKiDN planuje od 2024 roku organizację raz na pół roku spotkań z prywatnymi właścicielami obiektów zabytkowych pod nazwą Forum Właścicieli Zabytków. W tej kwestii resort współpracować będzie z Domus Polonorum. Pani Dyrektor Pałubska zadeklarowała, że właściciele prywatni będą w większym niż dotychczas stopniu brani pod uwagę w programach dotacyjnych MKiDN, choć zaznaczyła że będzie to możliwe jedynie w małym zakresie. Departament Ochrony Zabytków prowadzi też prace, aby ulga na zabytki dotyczyła również parków zabytkowych, oraz ma na uwadze kwestie ubezpieczenia obiektów zabytkowych. Obecnie ubezpieczane są one przez właścicieli jako domy mieszkalne, a jeśli nie są zamieszkałe, ubezpieczenie staje się problematyczne.

Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w  Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Pałubska i Paweł Esse

W następnej  kolejności głos zabrał Andrzej Novak-Zempliński – Prezes Honorowy Domus Polonorum, który przedstawił historię Stowarzyszenia założonego w 2003 roku, sięgającego korzeniami Klubu Indywidualnych Użytkowników Obiektów Zabytkowych przy PTTK, założonego w latach 80-tych XX wieku. Nastąpiła również prezentacja jego niedawno wydanego albumu pt. „Życie wokół koni”, rekomendowanego przez Domus Polonorum.

Gościem specjalnym jubileuszu była Ewelina Oksiuta – Head of Office European Historic Houses (EHH). Przyleciała prosto z Brukseli, w której mieści się siedziba EHH, by przedstawić członkom Domus Polonorum działalność tej organizacji. Domus Polonorum jest od 2 lat członkiem EHH, które zrzesza narodowe organizacje prywatnych właścicieli zabytków z całej Europy. Dzięki staraniom EHH udało się wywalczyć w ustawodawstwie unijnym zwolnienie z obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zabytkowych. W ramach organizacji działają dwie grupy: NextGen – zrzeszająca młodych właścicieli i przyszłych właścicieli zabytków z całej Europy (do 45 roku życia) oraz Owner’s Circle przeznaczona dla członków ze starszej grupy wiekowej. European Historic Houses jest członkiem Europa Nostra, wobec czego z formalnego punktu widzenia Domus Polonorum również jest pośrednio członkiem Europa Nostra.

Ewelina Oksiuta, Head of Office European Historic Houses

W dalszej części spotkania przemawiał Stanisław Ledóchowski, Członek Honorowy i nestor naszego Stowarzyszenia, kolekcjoner, scenograf, poeta, wyrecytował trzy wiersze swojego autorstwa, czym wprawił zebranych w nastrój zadumy.

Głos zabrał także Marcin Schirmer – Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Podkreślił on liczne cechy wspólne naszych organizacji, zwłaszcza kultywowanie kultury dworskiej w obecnych czasach. Wyraził również ubolewanie, że kwestia reprywatyzacji nie została uregulowana, mimo że minęło już prawie 80 lat od komunistycznych nacjonalizacji.

Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i Paweł Esse

Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek. Rozmowy kuluarowe były okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia relacji.

Zarząd Stowarzyszenia Domus Polonorum serdecznie dziękuje wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i świętowali jubileusz 20-lecia w warszawskich Łazienkach Królewskich.  Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)