Książka Beaty-Korzeniowskiej Matraszek „Dwór w Radoniach. Historia Janeczki”

Opublikowano: 18.05.2023

Serdecznie polecamy książkę autorstwa członkini Stowarzyszenia Domus Polonorum, Beaty Korzeniowskiej – Matraszek. „Dwór w Radoniach. Historia Janeczki” to książka, która opowiada o losach jednego z dworów powiatu grodziskiego i o dwóch rodzinach, które ten dom połączył. Przedwojennym właścicielom majątku radońskiego – Marii i Janowi Chrzanowskim – udało się uratować cały dobytek, i bazując na ich wspomnieniach, zdjęciach i dokumentach, powstała opowieść o życiu w Radoniach w latach 1932-1945. Narratorką pierwszej części książki jest ich córka Janeczka, która się w dworze urodziła. Narracja dotycząca lat powojennych zostaje przejęta przez obecną właścicielkę dworu i jednocześnie autorkę książki z przyczyn, które stają się oczywiste w trakcie czytania.

Obecna książka to drugi już nakład, poprawiony i wzbogacony o kilka nowych ilustracji. Pierwszy nakład sprzedał się w całości i miał bardzo ciepłe recenzje – tutaj fragment jednej z nich:

„Historia Janeczki i jej rodzinnego domu wywarła na mnie ogromne wrażenie. Pisze Pani tak pięknie, że aż chwyta za serce, tam się po prostu jest! Chodzę z nią w głowie od dłuższego czasu i wcale nie próbuje się od niej uwolnić. To dziecko, które przedstawiła Pani w swojej książce zawładnęło moimi myślami. Chciałoby się ją poznać, przygarnąć do serca… i pospacerować jej ścieżkami. Nie mogę wyjść z podziwu jak lekko i sprawnie udało się Pani przenieść czytelnika w tętniące życiem gościnne włości. W czasie lektury wszystko staje się takie namacalne – kołkowe firanki, tykanie zegara, zapach kuchni, odgłos klepanej kosy, szelest liści, błoto w gumnie… i tylko ten niedosyt, niedosyt, niedosyt…

Książka jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami autorstwa Jana Chrzanowskiego z czasu, kiedy był on właścicielem majątku. Zdjęcia są starannie dobrane i doskonale uzupełniają tekst. Książka liczy 100 stron oprawionych twardą okładką oraz zawiera 73 fotografie.

Autorka ma nadzieję, że historia zapadnie wszystkim czytającym w pamięć i dzięki temu Janeczka z radońskiego dworu nie będzie jedynie napisem na starym nagrobku. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Książkę można nabyć pod linkiem:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/dwor-w-radoniach-historia-janeczki-koy

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)