Wizyta w dworze w Turowicach z OZE w tle

Opublikowano: 03.03.2024

W sobotę 2 marca 2024 r. liczna grupa naszych komilitonów została podjęta w gościnnych progach dworu w Turowicach. Wysłuchaliśmy historii domu, pierwotnie zbudowanego dla Zielińskich w 1840 r. Przed 1939 r. przechodził z rąk do rąk, by w 1945 r. paść ofiarą tzw. reformy rolnej. Dwór znacjonalizowano i przeznaczono na mieszkania dla pracowników spółdzielni produkcyjnej. Około 20 lat temu zdewastowany dom (jedna z kolumn portyku leżała w parku) wrócił do spadkobierców, którzy musieli nieruchomość… kupić od gminy na przetargu. Ogromne serce i mnóstwo pracy dały efekt, który mogliśmy podziwiać w sobotę.

Dziś Turowice łączą klasyczne piękno z nowoczesnością. Dom jest ogrzewany przez dwie pompy ciepła zasilane instalacją fotowoltaiczną. Pozwoliło to właścicielom znacznie zredukować koszty CO. Temat ten został profesjonalnie podjęty przez Adama Kleniewskiego i Marcina Petrasza z firmy Heliostech Energy oraz Pawła Chełchowskiego z PCM Klima, którzy przedstawili prezentacje, którym towarzyszyła długa dyskusja.

Wzbogaceni o cudowne wrażenia (tak z dworu, jak z parku), posileni wybornymi pierogami i pysznym sernikiem, a także wyposażeni w dużą porcję praktycznej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, żegnaliśmy Turowice z wdzięcznością. Dziękujemy Szanownemu Gospodarzowi oraz Prelegentom za ten owocny czas!

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)